KARATE - MİNİKLER YILDIZLAR

Minikler ve Yıldızlar Karate Şampiyonası Şöyleşisi

TÜRKİYE MİNİKLER VE YILDIZLAR KARATE ŞAMPİYONASI HAKKINDA ALAADDİN ŞAHİNTEKİN İLE SÖYLEŞİ

28 Ocak - 1 Şubat arasında Sakarya'da düzenlenecek olan Minikler ve Yıldızlar Karate Şampiyonas’na katılacak öğrencilerinizden ne gibi başarılar bekliyorsunuz?

Öncelikle bu turnuvaya katılmamızda emeği geçen ve resmi işlemlerle alakalı bize yol gösterip yardımcı olan Karate Federasyon Başkanı Sayın Esat Delihasan’a özel teşekkürlerimi iletmek isterim.

1992 Yılı’nda Sakarya’da düzenlenen Ümitler Türkiye Karate Şampiyonası’na gönderilmiştim ancak yaşım tutmadığı için müsabakalara katılamamıştım. Ardından Antalya’da yapılan Yıldızlar Şampiyonası’nda yarışmıştım. Türkiye Şampiyonası ile Karate kariyerine başlayan öğrencilerimizin her birine başarılar dilerim. Onlardan beklentilerim derece veya madalya değil, olursa süpriz olacak, ancak gençlerimizin bu atmosferi tecrübe etmeleri önemli. Turnuva süresi boyunca kulübümüzün başında olacak olan Dinçer Seferoğlu’na ve müsabakalarda öğrencilerimize destek olacak velilere teşekkür etmek isterim. Ayrıca kendi imkanlarıyla bu turnuvaya katılan kulübümüz sporcuları, antrenörleri ve kulüp yetkilileri dahil herkese teşekkür ederim.

Turnuvalara olan ilgi ve katılımı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Düzenlenen turnuvalara katılımın, gerekli organizasyonlar biraz daha özenli yapılırsa artacağını düşünüyorum. Yıldızlar ve miniklerlerin maçları birleştirilmiş olarak yapılmamalı. Bu durum yığılmaya yol açıyor. Ulaşım ve konaklama sorunlarından dolayı organizasyonun kalitesini düşürüyor. Uzun süredir bu işlerle muhattap olmama rağmen ne yazık ki hala oturmuş bir sistem yok. Gençlik Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü’nün ve Karate İstanbul İl Temsilciliği’nin bu anlamda yeterli ve profesyonel çalışmadığını düşünüyorum. Organizasyonları daha kurumsal ve lansmanlarının daha etkili yapıldığında bunların geri dönüşlerinin federasyon olarak da camia olarak da olumlu olacağını düşünüyorum. Spor kulüpleri olarak da karşılaştığımız bazı zorluklar var. Tahmin edildiği gibi başvurular için bazı belgelerin toparlanması zaman alıyor. Maç programları oldukça ani gelişiyor ilgili spor kulüplerine yeterince ulaşılmadığını düşünüyorum. Başvurularla ilgili olarak da şunları söylemek isterim; bu süreçleri hızlandıracak yazılımlar geliştirilebilir. Öğrencilerin kendi başvurularını yapabilmeleri veya spor kulüplerinin dijital ortamda bu başvuruları gerçekleştirebilmeleri katılımı büyük oranda kolaylaştıracaktır.

Alaaddin Şahintekin'in Hayatı

Alaaddin Şahintekin'in Karate Kariyeri

Alaaddin Şahintekin'le Karate Hakkında Söyleşi

Minikler ve Yıldızlar Karate Şampiyonası